INSTRUMENTI I ODSJECI

Slika

KLAVIR


Klavir je instrument sa tipkama koji proizvodi ton udarom batića, koji je povezan sa tipkom, u žicu. Opseg mu je od subkontra A do C5. Zbog svojih velikih tehničkih i muzičkih mogućnosti je jedan od instrumenata sa vrlo bogatom muzičkom literaturom.

Klavirska klavijatura ima 88 tipki - po jednu za svaki ton. Notacija se vrši u dva ključa. U violinskom ključu se zapisuje ono što svira desna ruka, a u bas ključu se notira ono što svira lijeva.

Slika

HARMONIKA

Harmonika je veoma široko rasprostranjen instrument koji se upotrebljava klasičnoj, zabavnoj i narodnoj muzici. Veličina i zvučna različitost harmonike zavisi od broja tipki na klavijaturi, boji pojedinih registara i broju basova.

Za harmoniku postoji danas poprilično velika muzička literatura, obogaćena i mnogobrojnim obradama popularnih djela poznatih kompozitora, kao i kompozicije pisane originalno za taj instrument. Njezin ton nastaje uduvavanjem zraka iz mijeha u kućište (kabinu) s metalnim jezičcima.

Slika

GITARA

Gitara je žičani instrument sa 6 žica. Zvuk se proizvodi okidanjem žica desnom rukom dok se lijevom vrši pritisak na žice na vratu gitare čime se dobijaju različiti tonovi.

Klasična gitara (6 žica) - isto poznata kao Španska gitara. Prve tri žice su od najlona, dok tri zadnje su od metala (bronza, čelik itd). Dijelovi gitare su: čivija, glava, gornja i donja kobilica, vrat, prag, žice i rezonantna kutija.

Slika

VIOLINA

Violina je gudački instrument sa četiri žice, i od svih gudačkih instrumenata proizvodi najviše tonove i najmanjih je dimenzija. Riječ violina dolazi iz srednjovjekovne latinske riječi “vitula”. Osoba koja svira violinu zove se violinist ili violinistica.

Violina je nastala u sjevernoj Italiji u ranom 16. vijeku. Najstariju dokumentiranu violinu sa četiri žice nalik modernoj, izgradio je 1555. Andrea Amati.

Slika

VIOLONČELO

Violončelo je gudački instrument, nastao u 16. vijeku. Građen je slično violini, ali je mnogo veći od violine i viole. Pri sviranju muzičari ga drže među koljenima. Na kraju trupa ima šiljasti klin (nogu) kojim ga svirač oslanja o pod. Note za violončelo najčešće se pišu u F-ključu (bas ključu).

Tehnika sviranja na violončelu slična je kao i na violini. Ton se proizvodi prevlačenjem struna gudalom ili "trzanjem" žica prstima.

Slika

KLARINET/SAKSOFON

Klarinet je drveni duvački instrument sa јednostrukim јezičkom od trske. Napravljen je u obliku cilindrične cijevi koja se sastavlja od više dijelova. Početni dio mu јe usnik, kljunastog oblika, koji je sa jedne strane zaobljen a sa druge ravan. Na ravnu stranu preko ulaznog otvora cijevi naliježe јezičak. Cijev ima četiri dijela, koјi se uvlače јedan u drugi, a završni јe ljevkast i po rubu obuhvaćen metalnim prstenom. Na cijevi se nalazi veliki broј rupica, od kojih se jedan dio pokriva jagodicama prstiju, a ostali poklopcima (klapnama) koje se pokreću sistemom poluga.

Saksofon je muzički instrument izrađen od metala, ali se uvrštava među drvene duvačke instrumente zbog svoje mehanike i originatora tj. faktora koji proizvodi ton (jednostrukog jezička koji je sličan klarinetovom). Sastoji se od jezička, usnika, lulice i samog tijela instrumenta.

Slika

FLAUTA

Flauta je muzički instrument koji spada u porodicu drvenih puhačkih instrumenata. Sastoji se od tri dijela, koji se na spojevima uvlače (uklapaju) jedan u drugi i time se kontroliše štimanje. Čitav instrument je dugačak oko 67 centimetara.

Ulaz za zrak postavljen je sa strane i okružen je pljosnatom usnom, koja je oblikovana tako da na nju naliježe donja usna svirača. Glavni mehanizam nalazi se na srednjem dijelu koji služi za otvaranje i zatvaranje rupica. To je i najvažniji dio instrumenta jer se na njemu nalazi i najveći broj rupica, koje proizvode tonski zvuk. Na završnom dijelu koji je otvoren nalaze se dvije do tri rupice.

Slika

SOLO PJEVANJE

Pjevanje je naziv za poseban način upotrebe ljudskoga glasa u muzici: prilikom pjevanja, zvuk se proizvodi glasnicama. Gotovo svako ko može govoriti može i pjevati, jer pjevanje je u mnogim aspektima samo jedan oblik kontinuirana govora.

U pjevanju je vrlo važna tehnika disanja. Pjevači svoj glas i tijelo moraju vježbati jer glas, zapravo, proizvodi sićušan organ s mišićima. Vokalnu muziku pjevači mogu izvoditi solo (bez pratnje) ili uz pratnju instrumentalista. Pjeva se često i u velikim vokalnim sastavima i horovima.

Slika

BALET

Balet je muzičko-scensko plesno djelo sa dramskim sadržajem. Kao i ostali plesovi, balet može biti grupni nastup ili solo izvedba. Postoje baleti s radnjom ili bez nje.

Balet je jedna od najstarijih plesnih tehnika koja je temelj svim ostalim plesnim stilovima. Baletna tehnika ne poznaje upotrebu sile i naglih pokreta. Svi pokreti moraju biti kontrolisani i ne smiju se izvoditi sa zgrčenim mišićima. Elementi koji se uvježbavaju su veliki i mali čučnjevi, istezanje i dizanje nogu, rad stopala, različiti nagibi i rotacije tijela, različite vrste okreta i skokova i drugi elementi.

Slika

Naslov

Podnaslov

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
0 0
© 2024 omstz.skolatk.edu.ba. Napravljeno sa mojWeb 2.10.5 | LEFTOR